TDM ZONE

FORUM => Wyjazdy => Wątek zaczęty przez: jobravo w Kwiecień 30, 2009, 14:59:06

Tytuł: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: jobravo w Kwiecień 30, 2009, 14:59:06
Planuje wyprawe do Austrii/Wloch, pierwszą większą i staram sie pozbierac info o tym co trzeba, warto i nie warto zabierac ze sobą. Majac na uwadze ograniczoną ilość miejsca decyzje muszą byc naprawde przemyślane. Chodzi mi o wszystko od apteczki, przez gotowanie, ciuchy po narzędzia czy wszelkie zapasówki do tdmy. Co braliscie i sie nie przydalo a czego brakowalo?
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty
Wiadomość wysłana przez: dembik w Kwiecień 30, 2009, 23:08:43
Hej  :deadbeer:
Przede wszystkim proponuje Ci zabrac zestaw naprwaczy do  opon,klucz do swiec i kół, jezeli jezdzisz 900-tka to do przedniego kola potrzebujesz imbus 17-jak dobrze pamietam (nie wiem jak jest w poprzednich  modelach).Jakies ubranko przeciwdeszczowe no i w droge
powodzenia i szerokosci  :deadtop4:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty
Wiadomość wysłana przez: Raffik w Maj 01, 2009, 01:00:31
jezeli jezdzisz 900-tka to do przedniego kola potrzebujesz imbus 17-jak dobrze pamietam
źle pamietasz... 19-tka poczebna :)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty
Wiadomość wysłana przez: shaman9 w Maj 02, 2009, 17:46:45
ja bym zabrał minimum litra oleju bo w austryjackich alpach możne pojawić się apetyt na olej, no i obowiązkowo spray do łańcucha.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty
Wiadomość wysłana przez: MLX w Maj 03, 2009, 16:32:16
To jeszcze zależy od tego gdzie chcesz nocować. Jeżeli w hotelach, zajazdach, pensjonatach lub kwaterach prywatnych to odpadają śpiwory , karimaty (maty, materace) no i wiadomo namiot. A jeżeli spanie w namiocie to te rzeczy będą potrzebne. To samo tyczy się jedzenia, jeżeli nastawiasz się jedzenie w restauracjach lub innych knajpach to nie będą potrzebne gary(tj. patelnia, garnek), kuchenka turystyczna, talerze , sztućce.
Jeżeli wyjazd ma być namiotowy to zapewne jedzenie będziesz w większości przyrządzał sam. Dlatego należy zastanowić się czego ile zabrać: jakieś zupki chińskie, gorące kubki i różne inne potrawy które można w warunkach polowych szybko przyrządzić (pulpety w słoiku itp. -kto co lubi). :deadgrin:
Takie rzeczy jak klucze do motoru (klucze, śrubokręty, scyzoryk albo jakiś multi scyzoryk-taki z kombinerkami itp.), spray do łańcucha, spray do opon (w razie dziury), taśma ilolacyjna (w różnych sytuacjach może się przydać- od mocowania kufrów, do naprawy namiotu)

ale z narzędzi to myśle że najważniejszy jest otwieracz to piwa :deadtop4:

PZDR
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , "psiworach" itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Maj 26, 2011, 13:12:08
Zmieniłem temat działu . Proszę dzielić  się opiniami na temat używanego przez Was sprzętu turystycznego przydatnego na moto.

Z mojej strony kuchenka gazowa na kartusze nakręcane :  

Długo szukałem kuchenki turystycznej na gaz na wyjazdy na moto. W porównaniu do benzynowych jest czysto , nie śmierdzi przy transporcie , nie brudzi  ciuchów i garów ... :)
Wahałem się pomiędzy różnymi  turystycznymi składanymi palnikami gazowymi kilku producentów  .
Nie wiedziałem też czy brać na palnik na kartusze wbijane (Campingaz) czy nakręcane ( Primus, Coleman , Optimus , GoSystem ) .
Różnica w użytkowaniu polega na tym, iż kartusze nakręcane można rozłączyć z palnikiem na czas transportu. W nabijanych już nie , ale za to kartusze nabijane są tańsze (jest też możliwość zastosowania kartuszy do opalarek za coś ok 6 zł ).
Koniec końców - rozważałem wybór palnika Campingaz Twister 270 Plus PZ (solidne rozkładane ramiona)   lub  Primus Technotrail .
Miałem już prawie brać tego drugiego : http://ngt.pl/249,primus-technotrail.html (http://ngt.pl/249,primus-technotrail.html)
lecz zauważyłem to - Primus Mimer                   : http://taniewspinanie.pl/Palnik-Primus-Mimer-4275-2-115-produkt.html (http://taniewspinanie.pl/Palnik-Primus-Mimer-4275-2-115-produkt.html)
Dwa elementy rozkręcane ( palnik , przejściówka ) - nie ma co się zepsuć :) Solidna budowa , nie to co w niektórych mikrokuchenkach w których nogi rozjeżdżają się jak .... wiecie co  :angel:  Moc 2800 W - wystarczająca do zagotowania litra wody w ok 3-4 minuty . Wagi nie brałem pod uwagę skoro ma być używana na wyjazdach motocyklowych . No i cena - palnik kupiłem w sklepie sportowym za 89 zł.
Do tego duża butla i jest git  :deadtop4:
Postaram się naskrobać co nieco po jakimś czasie użytkowania.


pzdr, maniek

ps. jak to powiada Siet - stuknął mi liter (1000 post ) na forum heheheh  :headbang:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Maj 26, 2011, 22:47:26
Rzecz o nożu  :deadwar:heheh
Podstawy - czyli co każdy laik o nożu winien wiedzieć  :deadangel:
Otóż , nóż .... każdy wie jak toto wygląda . Kawałek żelastwa osadzony w kawałku drewna, rogu , plastiku itp .
Używa chyba każdy ;) lecz nie każdy wie że to narzędzie . Tak , narzędzie i to bardzo przydatne :)
      Kupując nóż , czy to popularny scyzoryk , czy nóż z głownią stało (tzw "fixed" ) czy tez nóż skłądany (tzw "folder" ) musimy zastanowić się nad przeznaczeniem noża - czy będziemy go używać jako narzędzie codziennego użytku , czy też od święta . Czy zabierzemy Go na weekendową wycieczkę z babcią do Zakopanego , czy na dwutygodniowy leśny hardcore  z kumplami w Bieszczadach . Rozmiary naszego kozika zależne będą od funkcji jaką będzie spełniał .
      Dla nas , motocyklowych turystów , poruszajacych się po drogach Europy , wystarczy w zupełności messer o długości ok 9-13 cm (przy czym nie zagłębiam się w prawo "nożowe" obowiązujące w danym kraju ) . Wystarczy do ukrojenia kawałka chleba , nie zmuszając do robienia tego na "okrętkę" , nacięcia habaniny na ognicho i co tam sobie kto wymyśli  :) Ze względów praktycznych najlepszy będzie nóż składany z blokowanym ostrzem np któryś ze scyzoryków Victorinox lub mały fixed typu Frosts , Mora , Hultafors .
Na rynku jest wiele modeli .... niekiedy aż za wiele :) Ogólnie unikamy chińskiego badziewia z bazaru za 5 złotych - ****owa stal  , słabe materiały , niepewne blokady ostrza ....
      Jaka stal ? Nierdzewka czy też stal , nazwijmy umownie , "węglowa" ? Zależy - węglówka bardzo dobrze trzyma ostrość , łatwiej się ostrzy lecz niestety jest podatna na korozję , oraz podczas krojenia wchodzi w reakcję z niektórymi art żywieniowymi (cebula , jabłko itp. ) i pozostawia "posmak" stali na nich. Jednak przy odrobinie uwagi ( czyt dbanie o ostrze - czyli oliwka, bądź inny tłuszcz na klingę) nie stanowi to problemu . Nierdzewka - bardzo wygodna , gorzej trzyma ostrość , i raczej gorzej się ostrzy (lecz to też zależy od rodzaju stali).
Generalnie w nożu do pracy preferuję stal węglową z uwagi na lepsze trzymanie ostrości .
Dla porównania : mam w domu kilka nożyków francuskiej firmy Opinel . Są to bardzo fajne scyzoryki dla dziadka , z rękojeścią z drewna i składanym ostrzem . W kuchni bezkonkurencyjny jest jest jedak model z węglówki - bardzo fajnie kroi się nim np. pomidorki ( spróbujcietego  z tępym ostrzem chińszczyzny). Fakt potwierdzony przez moją łajf  :laugh:

Przykładowo kilka nożyków do kuchni i prac obozowych których używałem i mogę polecić . Niektóre może nie urzekają urodą , lecz na pewno są funkcjonalne :

Victorinox Nomad : http://ngt.pl/505,victorinox-nomad.html (http://ngt.pl/505,victorinox-nomad.html)  i modele podobne
Victorinox "Pikutek" : http://www.hihawa.pl/produkty/No%C5%BCe%20kuchenne/Victorinox%20n%C3%B3%C5%BC%20pikutek%205.0831-791.html (http://www.hihawa.pl/produkty/No%C5%BCe%20kuchenne/Victorinox%20n%C3%B3%C5%BC%20pikutek%205.0831-791.html)
Opinel : http://ngt.pl/272,opinel-klasyczny-nr-9;-8;-6.html (http://ngt.pl/272,opinel-klasyczny-nr-9;-8;-6.html)
KJ Mora : http://www.narzedziowy.pl/3697_KJ-MORA-Noz-monterski.html (http://www.narzedziowy.pl/3697_KJ-MORA-Noz-monterski.html)
KJ Mora : http://www.narzedziowy.pl/3702_KJ-MORA-Noz-mysliwski-Dl-ostrza-mm-108-Dl-z-pochwa-mm-245.html (http://www.narzedziowy.pl/3702_KJ-MORA-Noz-mysliwski-Dl-ostrza-mm-108-Dl-z-pochwa-mm-245.html)
Frosts Mora : http://allegro.pl/noz-mora-frosts-unikatowy-kamuflaz-oryginal-i1633659863.html (http://allegro.pl/noz-mora-frosts-unikatowy-kamuflaz-oryginal-i1633659863.html)
i podobne

Nie używałem ale mogę polecić :

KJ Mora : http://www.narzedziowy.pl/60017_KJ-MORA-Noz-z-pochwa-44180206.html (http://www.narzedziowy.pl/60017_KJ-MORA-Noz-z-pochwa-44180206.html)
Sanrenmu : http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,90067.0/highlight,sanrenmu+710.html (http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,90067.0/highlight,sanrenmu+710.html)
Hultafors 380020 : http://www.hultafors.kris.szczecin.pl/noze.htm (http://www.hultafors.kris.szczecin.pl/noze.htm)
..............

Jeśli czujecie potrzebę zagłębić się w temacie , dużo informacji  o nożach tu : http://www.knives.pl (http://www.knives.pl) . Znajdziecie tam wielu pasjonatów którzy zadziwią znajomością składu stali nożowych , materiałów na rękojeści oraz opisy nożyków :)

pzdr , maniek
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , "psiworach" itp.
Wiadomość wysłana przez: Gaweł w Maj 26, 2011, 23:10:36

Nie wiedziałem też czy brać na palnik na kartusze wbijane (Campingaz) czy nakręcane ( Primus, Coleman , Optimus , GoSystem ) .
Różnica w użytkowaniu polega na tym, iż kartusze nakręcane można rozłączyć z palnikiem na czas transportu. W nabijanych już nie , ale za to kartusze nabijane są tańsze


Tak w temacie to od siebie dodam, że Campingaz robi kartusze nakręcane. Sam posiadam taki zestaw z palnikiem też tej samej firmy, który posiada funkcję zapalarki. Dla osób nie palących jest to fajna opcja bo nie zawsze mają ze sobą zapalniczkę i pamiętają o jej zabraniu.
Nie wiem jaki to model palnika, ale jeśli chodzi o butelczynę z gazem to ma symbol CV470 i mieści 450g. gazu, co czyni z tego sprzętu bardzo poręczne i kompaktowe jednak bardzo wydajne źródło ognia. Sprawdza się również podczas wypadów pieszych. Niewiele waży i zajmuje bardzo mało miejsca.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Maj 27, 2011, 07:34:03
Hejka Gaweł :)

Tak , Campingaz produkuje również nakręcane kartusze , lecz nie pasują one do większości kuchenek na takie kartusze. Przy zakupie  kierowałem się ewentualną dostępnością kartuszy i możliwością stosowania kartuszy innych firm.

Tutaj cytat ze stronki Niezależnej Grupy Testingowej :

" Widze tu niezłe zamieszanie z kartuszami, wiec pomoge cos wyjasnic -
sa trzy popularne systemy kartuszy:

1) kartusze z zaworem gwintowane, robi je np. Coleman, Markill, Plein Air, Primus, MSR, Var, Karrimor. Mozna je stosowac zamiennie z kuchenkami tych producentów.

2) kartusze z zaworem niegwintowane, robi je tylko Camping Gaz, sa oznaczone jako CV 270 i CV 470, mozna ich uzywac tylko z kuchenkami tej firmy (wyjatkiem jest kuchenka MSR Superfly, ktora ma inny system mocowania na kartuszu i nie potrzebuje sie opierac na gwincie)

3) kartusze bez zaworu tzw. przebijane, robi je Camping Gaz (C206) oraz te firmy, ktore produkuja kartusze gwintowane. Tu tez mozna do kuchenek stosowac kartusze roznych producentow w tym systemie "

pzdr
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Gaweł w Maj 27, 2011, 14:42:30
To fakt. Do palnika Campingaz-u to już tylko te CV pasują.
Ale na szczęście są tak popularne, że w Decathlon-ie a już na pewno w Go Sport zawsze są dostępne.
W Go Sport kupowałem na każdy sezon co roku i nie było problemu z dostępnością.
W sumie butle MSR na paliwa płynne też są fajne bo można do nich wlać cokolwiek palnego dostępnego w jakimkolwiek miejscu i będzie działać:) Wadą jest jednak cena bo taki palniczek z butlą może kosztować nawet i 700 peelenów.
No ale cóż. Żeby pouprawiać troszkę survivalu i tanio ugotować szamę to najpierw trzeba poczynić odpowiednie inwestycje :deadangel:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Maj 27, 2011, 14:55:20
Dzisiaj byłem w GoSporcie w Katowicach - dostępne butle we wszystkich trzech systemach hehehehe  :laugh:
A i byłem też w Liroy Marlin - przebijana butla propan-butan do opalarek , ta mniejsza , 6 zł  O0
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Maj 29, 2011, 21:46:26
Hejka , widzę , że coś cienko w temacie ;)
To  może z innej strony - oświetlenie .
W przejazdach motocyklowych jeśli chodzi o trochę luxów , najbardziej przydatna będzie latarka , tzw. czołówka - czyli  latarka umieszczana  na czole .  
Ze swojej strony przetestowałem latarkę Petzl model Tikka 2 . Jak najbardziej mogę polecić - trzy baterie typu AAA , cztery diody , trzy poziomy świecenia : tryb "max"  , tryb "min" oraz pulsujący . Regulowany kąt padania światła .
Bardzo lekka i przydatna przy pracach obozowych.
Dużo dobrego też słyszałem o czołówkach Energizer - kosztują połowę tego co Petzl ;) lecz osobiście  nie miałem kontaktu .

Pzdr, maniek
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Aikikai w Maj 30, 2011, 00:55:01
Ze swojej strony przetestowałem latarkę Petzl model Tikka 2 . Jak najbardziej mogę polecić - trzy baterie typu AAA , cztery diody , trzy poziomy świecenia : tryb "max"  , tryb "min" oraz pulsujący . Regulowany kąt padania światła.

   Również polecam. Dobrze się sprawdza. Bardzo oszczędna.  :deadtop4:

   Polecić mogę także śpiwór wojskowy 729/MON:
(http://www.lentex.com.pl/images/wlo-spi-01.jpg) (http://www.lentex.com.pl/index.php?lay=wlokniny&sid=701)
   Używam takiego już od paru lat. Jak dotąd nie zmarzłem ani razu. Z tej racji, że przeznaczony jest dla wojska, to produkowany jest przez różne firmy, (zależy kto wygra przetarg w danym czasie); ja mam Lentexu (http://www.lentex.com.pl/).
   Wbrew zapewnieniom producenta śpiwór nie jest wodoodporny. Materiał wierzchni szybko wodę przepuszcza, (choć wypełnienie jest dość grube i trochę czasu zajmie zanim przesiąknie do wewnątrz). Idealnym wyjściem byłoby dokupienie do niego pokrowca z gore-texu. Śpiwór ma kaptur, który w razie potrzeby można ściągnąć sznurkiem, aby zmniejszyć oddawanie ciepła. Zamykany jest zamkiem z dwoma suwakami, (gdy jest za ciepło, można odpiąć z dołu dla lepszej wentylacji), który jest dodatkowo zakryty listwą, (materiał wierzchni jest wiatroszczelny). Od wewnątrz, na wysokości klatki piersiowej, jest mała kieszonka, (idealna na chusteczki higieniczne). Możliwe jest także doczepienie, (na guziki), prześcieradła z tkaniny elano-bawełnianej.

   Wymiary przedstawiają się następująco:
(http://www.lentex.com.pl/images/schem-mon.png)

   Masa jest stosunkowo duża, bo aż 2400 g,
   temperatury charakterystyczne, to:
      - ekstremalna*: -22°C
      - komfortowa**: +1°C.

* Temperatura ekstremalna określa temperaturę otoczenia przy której nie śpiący już człowiek w śpiworze odczuwa zimno ale nie jest to niebezpieczne dla jego życia.
** Temperatura komfortowa określa temperaturę otoczenia przy której śpiący w śpiworze człowiek traci tylko tyle ciepła ile dostarczają normalne procesy przemiany materii podczas snu. Oznacza to, że nasz organizm nie jest obciążony produkcją dodatkowej energii.

   Minusami są duże wymiary po spakowaniu (ok. 48cm x 26cm x 27cm) i masa (2,4 kg). Ogromną zaletą jest natomiast cena, gdyż można takie śpiworki kupić już w przedziale 120 - 150 zł. No i oczywiście jest bardzo ciepły. ;)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Maj 30, 2011, 08:53:08
 polecam turystyczny zestaw do mycia zębów Jordan GO
(http://nokautimg3.pl/p/f8/09/f809aed6669c80220679ab75936a011e90x90.jpg)
W plastikowym pudełeczku jest całkiem wygodna, składana szczoteczka z miękkim włosiem, skondensowana tubka pasty do zębów z praktycznym wyciskaczem i wykałaczka. Całość elegancko i szczelnie zamykana i mieści się nawet w małej kieszonce. W komplecie jest zapasowy wkład z pastą a wymiana jest bardzo prosta. Pasta jest wydajna, więc starcza na długo a i widziałem zapasowe wkłady więc nie powinno być problemu z uzupełnianiem. Jak ktoś liczy każdy gram i cm3 to jest to rozwiązanie idealne a co ważniejsze, całkiem praktyczne.
Ja swój zestaw kupiłem w Leclercu i tam tez widziałem wkłady zapasowej pasty.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Gaweł w Maj 30, 2011, 18:08:25

Najlepsza czołówka z jaką ja miałem osobiście do czynienia to Silva L1. Jedno słowo: rewelacja przez duże R.
Teraz mam Petzl Tikka Plus 2 ale to już nie to samo. Świeci poprawnie, dość mocno i długo. Jest też dobrze wykonana i lekka.
Ale jak ktoś ma okazję zainwestować w L1 to polecam. Ta czołówka ma MOC :deadtop4: :deadtop4:


Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Arun@ w Maj 31, 2011, 19:17:24
Pokuszę się o taką listę, którą można będzie wykorzystać bardziej lub mniej podczas wyjazdów.
Wszystko zależy oczywiście od terenu w jaki się ktoś wybiera i pomysłu na spędzenie tam czasu,
bo jak ktoś chce spać w hotelach, to 3/4 rzeczy może wywalić.
Zwykle najważniejsze to minimalizacja rozmiarów i wagi bagażu, gdyby nie to, zamiast zgrabnego
śpiwora możnaby zabrać pierzynę babciną :deadgrin:

Temat trochę z pogranicza, po pierwsze to podstawy do drobnych napraw motocykla:
*klucze, srubokręt (najlepiej mały uniwersalny nie chiński zestaw)
*kawałek kabla,
*zaciski do przewodów (często potrzebne do przeróżnych rzeczy)
*Kawałek rurki np paliwowej (jak wyżej, np do pobrania paliwa do rozpalenia ognia w trudnych
warunkach)
zestaw naprawczy do opon, najlepiej razem z nabojami ze sprężonym powietrzem, a jak nie to mała pompka
*olej
*żarówkę (przynajmniej przód)
*taśma izolacyjna
*kanister

Pozostałe to typowo turystyczne gadżety:

*Nóż. o nożach to już wyżej zostało napisane, osobiście polecam Lathermana (http://www.leatherman.com/product/Wave (http://www.leatherman.com/product/Wave))
świetnie wykonany, ma niektóre narzędzia niezbędne do drobnych napraw.
Powiem tylko tyle, że gdybym swojego czasu miał go w Himalajach zamiast chińskiego g...na, to zyskałbym dzień lub dwa na naprawy moto, ale z drugiej strony nie poznałbym wielu ciekawych okolicznych mieszkańców;)
*Czołówka, podobnie, opisane dobre modele powyżej. Ważne, żeby mało baterię jadła. Tikka mi się
sprawdza, więc innych nie znam.
*namiot, śpiwór. Jak masz miejsce, to bez znaczenia a jak nie masz to są małe lekkie, sprytne, ciepłe
śpiwory puchowe, ale drogie niestety (ok 500zł)
*ciuchy wiadomo, stara metoda cebulowa wciąż aktualna. Oczywiście w zależności od wymagań i
możliwości wybór jest ograniczony jedynie portfelem.. Coś przeciwdeszczowego jednak musi być (poza ubraniem motocyklowym)
*Ręcznik z mikrofibry. Bo mały i szybko schnie. Na alledrogo są ścierki z mikrofibry, tańsze od
ręczników w sklepach turystycznych a różnią się nazwą no i czasem rozmiarem;)
*palniki/kartusze omówione powyżej
*apteczka
Ważny temat, z każdym kolejnym wyjazdem modyfikuję lekko jej skład i nigdy nie jest ok.
Oczywiście lepiej części rzeczy nie wykorzystać, niż żeby czegoś zabrakło, ale podstawowy w apteczce
to wg mnie:
-plastry, gaza, bandaż
-środki na przeczyszczenie i stopery (tamat od dupy strony)
-przeciwbóle (dobrze mieć coś mocniejszego niż apap)
-jodyna (odkazi ranę a jak trzeba to i wodę uzdatni -ok 8 kropel na 1litr)
-adrenalina w ampułkach (polana na ranę ciętą ściąga ją i pozwala skleić plastrem, zamiast szwów)
*kondomy -poza klasycznym zastosowaniem doskonale chronią od wody (np portfel), nadają się też do transportu wody w razie potrzeby.
*menażka
*ze dwa niezależne źródła ognia umieszczone w różnych miejscach bagażu
*długopis i jakieś kartki
*map im więcej tym lepiej (nawet jeśli ktoś jedzie na nawigacji, map nigdy za wiele)
*worki na śmieci (od wody na bagaż)
*sznurki, taśmy
*okulary przeciwsłoneczne
*krem z filtrem (zwłaszcza w górach)
*czapkę albo jakąś inną ochronę głowy przed słońcem
*jakiś krem do ust (zwłaszcza w górach)
*normalne kosmetyki w wersji kompakt (żel z szamponem w jednym) większych butelek nie zabieramy, tylko przelewamy w mniejsze.
*kilka batoników/konserw (lub w droższej wersji żywność liofilizowaną) na czarną godzinę, żeby przetrwać 1 dzień.

To wg mnie taka lista do osobistych modyfikacji. Wiadomo, że każdy pod siebie musi zrobić.
Pewnie na wiele wypraw znaczna część tego będzie zbędna.
A na pewno zapomniałem o wielu istotnych rzeczach, więc proszę dopisywać.

Fajnej wyprawy życzę!
Opisz przygody jak wrócisz :deadbeer:

Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Czerwiec 23, 2011, 20:16:59
hej,

nie miałem możliwości sprawdzenia kuchenki gazowej (waga plecaka ) , ale przetestowałem takie coś :

http://www.carpathia.com.pl/index.php?p960,adapter-convertube-source (http://www.carpathia.com.pl/index.php?p960,adapter-convertube-source)

popularny "convertube" , czyli system pozwalający zaadaptować każdą butelkę PET w tzw "camelbak" .
Rzecz naprawdę super ! Trzy rodzaje nakrętek na butelki , ale korzystałem tylko z "PET'a" . Świetna rzecz   :headbang:
Po uszkodzeniu zbiornika (butelki) podpinasz inną - nie ważne jakiej objętości , byle na gwincie PET , bo wysokość rurki ssącej można regulować !  :deadbandit:

Oprócz tego przetestowałem taki bukłak : http://cetus.szczecin.pl/product_info.php?products_id=896 (http://cetus.szczecin.pl/product_info.php?products_id=896)

Bjuti , szczególnie po podpięciu wspomnianego convetube'a  ;) Dopasowuje się trochę kształtem do wielkości komory plecaka .
Minus za zakrętkę typu"  bidon " - czuli taką wysuwaną , bo przekręciła się ****  :deadflop:
Na szczęscie zwykła zakrętka PET'a dała radęi trzymała ok :)
Testowane ciecze :  woda ,  piwo lane z kija :) Po wypiciu zawartości buteleczkę zwijamy w rulon i wrzucamy do kieszonki w plecaku . Zajebioza ! :)
Pozdro i czekam na opinie waszego sprzętu ;)


Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: jobravo w Lipiec 08, 2011, 19:58:42


To może teraz chwile o karmie dla motocyklisty. Bo do własnego baku też coś należy wrzucić. Przed czerwcowa wyprawą zaopatrzyliśmy sie (i ważna tu liczba mnoga co zaraz sie wyjaśni) w obiady liofilizowane. Slowo trudne ale chodzi o to ze przygotowany obiad jest pozbawiany zawartości wody. Jedzenie kupione dwóch fiirm Travellunch i Trek'n Eat. Sprawdziło sie doskonale jesli chodzi o małą zajętość miejsca w kufrach, czas przygotowanie i smak. Na wcześniej wspomnianych sprzętach kuchennych gotuje sie wode w kilka minut, zalewa zawartość paczki (tutaj dla 2 osob) i po 10 minutach mozna zajadać. Na wszystko wystarcza pol godzinny postój. No i co ważne smakuje rewelacyjnie i co najistotniejsze trafia również w damskie podniebienia :) Koszt ok 30-35 za dobry obiad w trasie lub na campingu to naprawdę niewiele. Szczególnie jeśli mamy wydawać euro hehe. Aaa, i co ważne to po obiedzie brudna pozostaje jedynie łycha.

Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Marchewa w Lipiec 08, 2011, 23:37:08
Cytuj
Jedzenie kupione dwóch fiirm Travellunch i Trek'n Eat.
....czy w swojej ofercie maja też browar w torebkach?  :deadbeer:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: CeloFan w Lipiec 09, 2011, 16:44:35
 :deadtop4:
Czy ktoś widział, czy ktoś zna taki namiot:?
-duża dwójka albo trójka,
-koniecznie z dwoma wejściami,
-łatwa w składaniu i rozkładaniu czyli dwa druty na krzyż najlepiej :deadgrin:,
-z moskitierami czyli siatką w wejściach,
-z choć jednym przedsionkiem mieszczącym klamoty z moto,
-bardziej na lato niż jesień czyli bez fartuchów śnieżnych  :deadgrin:
-lekki
-w rozsądnej cenie i nie z Ery

Pytam bo w tej chwili używamy dwójki Sonora Colorado 2. Waży 2,5kg wprawdzie ale ma jedno wejście z maleńkim przedsionkiem. W sumie jest wszystko ok ale kiedy jest naprawdę gorąco to nie da się wytrzymać w nim. Śpi się na powierzchni 210x150cm ale dla mnie to nieco za mało. Polecam osobom o wzroście poniżej 190cm i raczej w Polskę niż do Grecji.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Arek w Lipiec 09, 2011, 19:47:36
wydaje mi się  CF że temat już wałkowaliśmy, ale co tam

Na południu eu nie sprawdzi się żaden namiot chyba że w pakiecie będzię miał klimatyzację :D

Namioty spełniające Twoje zachciewajki (oprócz powyższej) znajdziesz w Decathlonie - ale o tym już też rozmawialiśmy :D

a oprócz

Marabut Baltoro
http://www.namioty.pl/Namiot_Baltoro,12,2,0,0,P,produkty.html (http://www.namioty.pl/Namiot_Baltoro,12,2,0,0,P,produkty.html)
- mocny i solidny namiot na plus serwis w polsce w zasadzie chińska produkcja może sobie pomarzyć o takich parametrach i jakości wykonania jak w marabucie, błyskawicznie się rozkłada, na minus ciężki ale na plecach nosić go nie będziesz, na południe EU za solidny na skandynawię idealny :]

Hannah River
http://sklep.hannah.pl/namioty/seria-comfort/river-summer-2010.html (http://sklep.hannah.pl/namioty/seria-comfort/river-summer-2010.html)
czeski dobry producent niestety od lat szyjący już w chinach

HiMountain
http://www.sfpl.pl/shop/view/Category/id/20/Namioty;jsessionid=074BA04FA1D921686206A94A37AD7BC2?context=0 (http://www.sfpl.pl/shop/view/Category/id/20/Namioty;jsessionid=074BA04FA1D921686206A94A37AD7BC2?context=0)
Polski producent szyjący w chinach znajdziesz kilka modeli z dwoma wejściami

i jeszcze sporo można by wymieniać :D

Na twoim miejscu szukał bym namiotu z odpinanymi panelami na bokach kosztem wodoodporności, a takie znajdziesz w Decathlonie
Jeżeli nie znajdziesz nic w decathlonie to w wawie masz jeszcze sherpa- na zelaznej, HIM-ów kilka, Horyzont-ówn kilka i oczywiście intersporty, na pewno znajdziesz tam to czego szukasz :D

Unikaj jak wody w paliwie campus bergson itp.

powodzenia
 
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: dziura w Lipiec 10, 2011, 19:54:12
Ja jeszcze do rzeczy alarmowo- ratunkowych dorzucił folię termiczną, takie fajne usztywnienia, które modeluje się na ciele i ze dwa lightsticki.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: jobravo w Lipiec 10, 2011, 22:22:28
Folia termiczna rewelacyjnie się tez sprawdza jako wyściółka na podłogę namiotu pod materace. Można kupić taką 2m x 2m w marketach sportowych.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Lipiec 12, 2011, 01:24:34
trochęinformacji o sprzęcie ze znajomej stronki ;)

http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22:gotujemy-w-plenerze&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22:gotujemy-w-plenerze&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Lipiec 12, 2011, 01:28:44
patent na kuchenkę spirytusową z puszek po piwie  :deadlove:

Turystyczny palnik własnej roboty (http://www.youtube.com/watch?v=SQegtqwYr58#)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Lipiec 12, 2011, 01:39:51
a na jednodniowe wypady z góry mogę polecić  :

kuchenka na spirytus w żelu : http://allegro.pl/blacksword-wojskowa-kuchenka-zelowa-i1706272522.html (http://allegro.pl/blacksword-wojskowa-kuchenka-zelowa-i1706272522.html)

i popularny Esbit (i podróbki tejże) na kostki hexaminy : http://allegro.pl/kocher-esbit-x-2-magazyn-i1703866414.html (http://allegro.pl/kocher-esbit-x-2-magazyn-i1703866414.html)

obydwie sprawdzone :)



Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Lipiec 12, 2011, 09:09:33
na dalsze wypady polecam zabrać tak na wszelki wypadek 2 ogrzewacze chemiczne wielorazowe. Grzeją ok 1 godziny a potem wystarczy wygotować przez ok 6 minut. Dobra sprawa na szybko ogrzać dłonie, tyłek, jajka czy co tam kto chce a dla zmarzlucha w postaci plecaczka komfort choćby psychiczny i uwielbienie z oczu płynące że się myślą wybiega tak daleko  :deadlove:
przykładowa aukcja: http://allegro.pl/ogrzewacz-chemiczny-zelowy-cieplo-na-codzien-i1704256519.html (http://allegro.pl/ogrzewacz-chemiczny-zelowy-cieplo-na-codzien-i1704256519.html)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: sajens w Lipiec 12, 2011, 09:30:50
Ciekawy jestem na jak długo wystarcza taki palnik spirytusowy własnej konstrukcji. Patent super trzeba przetestować wodę na kawę lub zupkę zawsze się zagotuje :)
Ktoś testował ?

Pozdro
SAJENS
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Lipiec 12, 2011, 20:04:28
Palnik z browara przetestowany :)
Działa nawet na zmywaczu do paznokci ( tak, tak, pozostało mi po manicure )  :deadlol:
Wysokość mojego palnika 3.5 cm , wypełnienie wełna mineralna z ocieplenia dachu , obudowa z puszek po Amberze Naturalnym  .
Czas działania na jednym tankowaniu , tak na oko ( tzn 3/4 zakrętki od antyperspirantu "w kulce" marki Adidas  :deadlove:  ; a co - jak szpan to szpan  :deadlol:  ) to ok 10 minut - power spada wraz z upływem czasu.
Fotki wrzucę niebawem ....

Ps.1  spalanie zmywacza do paznokci daje zajebisty aromat zakładu upiększającego  :headbang:  polecam :)
Ps.2  aby palnik zaczął działać,  należy go dobrze podgrzać celem uwolnienia oparów  :deadlove: , czyli polewamy całość i podpalamy ...
Ps.3  nie używamy palnika w pomieszczeniach ( tzn w namiocie też ) ;)

Pozdro
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Lipiec 21, 2011, 12:08:56
Ja używam kuchenkę GoSystem AutoTrial GS2101. Ma zapalnik piezo, jest na wkręcane kartusze. W planach mam zakup adaptera na kartusze przebijane TravelPak GS2190.


Dodatkowo mam zawsze przy sobie zestaw naprawczy do opon oraz zestaw do naprawy linek - jedno i drugie kupione w moto-akcesoria.pl
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Październik 26, 2011, 16:24:53
Hej miśki ,

potrzeba mi mapnika ( niekoniecznie na moto ) - dwustronnie przezroczysty , wodoszczelny , cobym mógł go zwinąć do kielni , rozmiar - taki na mapę hehehe ... Właśnie jaki rozmiar ?

Macie/testowaliście ? Co polecacie ?

Nie mam czasu na łażenie po sklepach sportowych więc na leniwca pisze tu  :deadangel:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Październik 26, 2011, 22:08:01
zawsze możesz zalaminować mapę i szlus :) i ewentualnie dodać mocowanie na dwustronnej taśmie. Sprawdzone.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: robwro w Styczeń 26, 2012, 21:36:42
 Maniek może to Ci się przyda  :deadeek:

http://samnet.sxx.pl/woreczki/woreczkistrunowe-c-1.html (http://samnet.sxx.pl/woreczki/woreczkistrunowe-c-1.html)

wybierz sobie rozmiar

rob  :deadbandit:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: maniek w Styczeń 27, 2012, 08:09:48
A dzięki :) ale już kupiłem jakiś żeglarski , taki z karabińczykami na rogach. Firmy teraz nie pamiętam ale wodoszczelny i solidny .
pzdr O0
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: tdm900 w Styczeń 30, 2012, 14:46:58
opinie o sprzęcie przydatnym w wyjazdach?
Proszę bardzo - niedawno pokusiłem się akurat o napisanie testów właśnie różnych akcesoriów wyjazdowych. Wszystkie testy napisane w oparciu o wiele różnych wycieczek podczas których były używane.

Śpiwór letni - http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2:campus-adventure-500&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2:campus-adventure-500&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)

Śpiwór trzysezonowy- http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=20:piwor-cumulus-450-test&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=20:piwor-cumulus-450-test&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)

namiot "motocyklowy" - http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5:namiot-test&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5:namiot-test&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Luty 24, 2012, 12:27:48
Wg życzenia niektórych person zamieszczam czysto subiektywny skład lekowy apteczki na dalsze wypady, np do Warszawy :)

 * środki dezynfekcyjne (woda utleniona, altacet, sterylne kompresy nasączone alkoholem, żel dezynfekcyjny do rąk);
    * płyn do wypłukania obcego ciała np z oka (NaCl 0,9%, roztwór Ringera, woda do wstrzyknięć) w małych 1-razowych ampułkach ;
    * leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe( Panadol extra, Ibuprofen forte, Gripex max);
    * leki rozkurczowe (nospa, scopolan);
    * środki na zatrucia pokarmowe (krople żołądkowe, krople miętowe, węgiel medyczny)
    * leki przeciwbiegunkowe (laremid, stoperan, smecta, salotannal);
    * preparaty probiotyczne, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Przed podróżami tam, gdzie woda zawiera inną florę bakteryjną niż u nas należy zacząć je zażywać już kilka dni przed wyjazdem, a potem kontynuować przez cały pobyt. Wzmacnia to florę organizmu i pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. Preparaty probiotyczne pozwolą też odnowić florę bakteryjną jelit po biegunce (acidolac, lakcid, trilac, lacidofil, probiolak);
    * leki na ból gardła (neo-angin, chlorochinaldin, sebidin plus - polecam, działa szybko tylko trzeba ssać kilka pod rząd bez przerwy);
    * lek przeciwalergiczny (wapno musujące, pomocne też w przeziębieniu, Pozitan, Ketotifen, Zyrtec, Clemastin, Loratadinum, - uwaga, mogą obniżać zdolność prowadzenia pojazdów w pierwszych dniach. Ja biorę Claritine i na mnie nie działa sedatywnie);
    * lek łagodzący objawy choroby lokomocyjnej (aviomarin-uwaga, lokomotiv).
    * leki nasercowe i uspokajające (nervosol, krople walerianowe, sedomix, persen, nervendragees, valerin, tabletki uspokajające labofarm, validol);
    * preparaty na oparzenia, otarcia, alergie skórne (alantan, bepanthen, fenistil, panthenol, termcool);
    * preparaty multiwitaminowe (vitaral, multicośtam w tabletkach z minerałami);
    * inne preparaty: krem z filtrem UV, nawilżająca pomadka do ust, środki do odkażania wody (Certisil Combina CC 10T), jednorazowe strzykawki z igłami , nożyczki, pęseta, termometr elektroniczny (w przypadku konieczności korzystania z pomocy medycznej w krajach egzotycznych lepiej mieć własne).

ufff, co sie **** napisałem :)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: ĸFiateĸ w Luty 24, 2012, 21:19:39
Wg życzenia niektórych person zamieszczam czysto subiektywny skład lekowy apteczki na dalsze wypady, np do Warszawy :)

 * środki dezynfekcyjne (woda utleniona, altacet, sterylne kompresy nasączone alkoholem, żel dezynfekcyjny do rąk);
    * płyn do wypłukania obcego ciała np z oka (NaCl 0,9%, roztwór Ringera, woda do wstrzyknięć) w małych 1-razowych ampułkach ;
    * leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe( Panadol extra, Ibuprofen forte, Gripex max);
    * leki rozkurczowe (nospa, scopolan);
    * środki na zatrucia pokarmowe (krople żołądkowe, krople miętowe, węgiel medyczny)
    * leki przeciwbiegunkowe (laremid, stoperan, smecta, salotannal);
    * preparaty probiotyczne, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Przed podróżami tam, gdzie woda zawiera inną florę bakteryjną niż u nas należy zacząć je zażywać już kilka dni przed wyjazdem, a potem kontynuować przez cały pobyt. Wzmacnia to florę organizmu i pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. Preparaty probiotyczne pozwolą też odnowić florę bakteryjną jelit po biegunce (acidolac, lakcid, trilac, lacidofil, probiolak);
    * leki na ból gardła (neo-angin, chlorochinaldin, sebidin plus - polecam, działa szybko tylko trzeba ssać kilka pod rząd bez przerwy);
    * lek przeciwalergiczny (wapno musujące, pomocne też w przeziębieniu, Pozitan, Ketotifen, Zyrtec, Clemastin, Loratadinum, - uwaga, mogą obniżać zdolność prowadzenia pojazdów w pierwszych dniach. Ja biorę Claritine i na mnie nie działa sedatywnie);
    * lek łagodzący objawy choroby lokomocyjnej (aviomarin-uwaga, lokomotiv).
    * leki nasercowe i uspokajające (nervosol, krople walerianowe, sedomix, persen, nervendragees, valerin, tabletki uspokajające labofarm, validol);
    * preparaty na oparzenia, otarcia, alergie skórne (alantan, bepanthen, fenistil, panthenol, termcool);
    * preparaty multiwitaminowe (vitaral, multicośtam w tabletkach z minerałami);
    * inne preparaty: krem z filtrem UV, nawilżająca pomadka do ust, środki do odkażania wody (Certisil Combina CC 10T), jednorazowe strzykawki z igłami , nożyczki, pęseta, termometr elektroniczny (w przypadku konieczności korzystania z pomocy medycznej w krajach egzotycznych lepiej mieć własne).

ufff, co sie **** napisałem :)

Pawulon, to jakis żart prima-aprilisowy? Ten skład ma dotyczyc wyposazenia apteczki motocyklowej na wyjazdy?
Czy jest to skład apteczki domowej?
Pozdro :)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Marchewa w Luty 24, 2012, 23:48:55
Pawulon....czyś ty się z głupim przez ścianę macał - przecież na to tank-bagu nie starczy  :deadlol:

A nie wystarczy prezerwatywa, plaster i jodyna ?
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: CeloFan w Luty 25, 2012, 00:20:45
 :deadtop4:
Pawulon, oni się nie znają. Dla nich środki dezynfekcyjne to wszystko co ma minimum 40%, płyn do wypłukania obcego ciała to raczej tabletka poronna a leki przeciwbólowe to 2KC. A lek rozkurczowy to pianka uszczelniania opony... Wiadomo, wszystko to praktycy.
 :deadangel:

Mi się taka fajna lista przyda. Coś tam sobie zawsze powybieram  :deadbeer:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Luty 25, 2012, 13:34:47
To jest lista apteczki wyprawowej. Jeśli, ktoś pojedzie tam, gdzie zające dupami szczekają doceni takie wyposażenie. Wokół komina można ją trochę odchudzić ale i tak trza się ze dwa razy zastanowić co wywalić.
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Luty 26, 2012, 17:44:55
ano, to lista apteczki na wyprawę, a w każdym punkcie proponowane środki, czyli NIE KUPOWAĆ KURTFA WSZYSTKIEGO JAK LECI a wybrać po 1, max 2 środki z punktu i tyle. Na każdego mogą inaczej działać, np Paracetamol i Ibuprofen. Reasumując - idziesz panie do apteki i se kupujesz po 1 z każdego tematu i po kłopocie. Jakby kto pawulona potrzebował dawać na prv  :deadangel:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Luty 26, 2012, 21:07:37
Jakby kto pawulona potrzebował dawać na prv  :deadangel:
Zostały Ci jeszcze stare zapasy? :deadgrin: Ja to tylko midanium... :deadgrin:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Luty 27, 2012, 11:42:41
coś by się wyszperało :)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Kwiecień 08, 2012, 15:32:32
Z chęci oszczędzania miejsca chyba przyczaję się na ten namiot:
http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/SID-FCE1EAD0-5C5AA184/lidl_pl/hs.xsl/index_25860.htm (http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/SID-FCE1EAD0-5C5AA184/lidl_pl/hs.xsl/index_25860.htm)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Arek w Kwiecień 08, 2012, 15:47:39
batman - wytrzymuje obciążenie słupa wody do 2000 mm - tłumacząc na polski przy dłuższej mżawce przemoknie  :deadflop: a w czasie deszczu wytrzyma kilka minut  :deaddrop:
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Kwiecień 08, 2012, 22:08:13
Mam namiot, który tyle wytrzymuje, tzn jego tropik bo jest z tropikiem i nie narzekam już czwarty rok. Może jeszcze nie brał udziału w powodzi ale wszystkie dotychczasowe deszcze wytrzymał :)
Niestety wydaje mi się, że będzie dla mnie za mały, trzy kufry raczej nie wejdą... Taką fotę znalazłem w sieci:

(http://img109.imageshack.us/img109/6809/image024x.jpg)

(http://img4.imageshack.us/img4/3724/image003bqm.jpg)
Tytuł: Odp: Niezbędnik tdm turysty - opinie o sprzęcie , kuchenkach , psiworach itp.
Wiadomość wysłana przez: Duffill w Kwiecień 16, 2012, 17:47:26
Z własnego doświadczenia ze sprzętu podróżnego polecam serdecznie korki do uszu (np. marki 3M). Są nieocenione w trasie. Oraz w hostelach, gdy ktoś chrapie, imprezuje lub się rozmnaża za ścianą.

Poza tym polecam zabranie "niespodzianek" żywieniowych. Tzn małe co nieco, na dzień kiedy wszystko się rozp***, jest mokro, głodno, zimno i do domu daleko. Ja wtedy przyjmuję tubkę mleka skondensowanego i jest GIT!

Co do śpiworów, bardzo dobrej jakości robi pracowania Małachowski. Są to jednak śpiwory dośc drogie. Ja jednak swój puchowy mam już 8 lat! I co ciekawe - raz w nim wymieniałem sam materiał - za drobne pieniądze usługę robi pracowania. Jest to szacun sprawa. Teraz jadę co prawda na wyspiarską północ, tam ma być zimno i wilgotno, więc kupiłem śpiwór syntetyczny typu mumia bundeswehry. Bardzo dobry zakup z demobilu za 60 zł (+ 2 cykle prania w pralce). Podobnie zakupiłem zamiast karimaty matę samopompującą armii holenderskiej (złotych 52). Idealny zakup.

W sklepie podróżnika sprzedają bardzo fajne dwa akcesoria: spork (spoon and fork = łyzko - widelce) oraz tabletki do odkażania wody. Niby z kałuży nie pijam, ale się zdążyły przydać :)

Do apteczki polecam zabrać antybiotyk. Ale to przy wyjazdach na wschód, podobnie jak żółtą książeczkę szczepień WHO, z uzupełnionymi szczepieniami. Do Czech, by jak się okazało uniknąć mandatu, warto zabrać żarówki zapasowe i kamizelkę fluorescencyjną.

Oraz jedną małą buteleczkę WD40. Nie wiadomo kiedy i gdzie się ten siuwaks (czy jak kto woli maść na śśśury) przyda :)
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: Javelin w Luty 15, 2013, 09:55:06
No dobra, podano tutaj całkiem sporo info o sprzęcie. Ja zadam inne pytanie. Jak to wszystko popakować i zamocować na moto przy założeniu wypadu na dwa tygodnie w dwie osoby na jednym sprzęcie pod namiot i samodzielnym żywieniu się. Oczywiście biorąc pod uwagę obecne czasy musi się jeszcze znaleźć miejsce na laptopa, aparat (dobrze by było z małym statywem :) ( i wszelkiego rodzaju ładowarki i zasilacze :D

Możecie się podzielić informacjami jak to wszystko pakujecie, do czego, jak montujecie na moto? Ewentualnie jakieś foty przygotowanego do wyprawy moto?
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: CeloFan w Luty 15, 2013, 11:21:17
 :deadtop4:

Kwestię tego co kto i po co zabiera pominę, bo to zupełnie osobnicza sprawa jest... Ale laptop?  :deadlol:
No OK, ja też czasem zabieram ze sobą dziwne rzeczy na wyjazd  :deadgrin:

(http://www.tdm.pl/media/files/96a1abfc0386b906ed22f916bbb1ce39.jpg)

Ale do rzeczy. Fotografia na dole to moto objuczone bagażem na wyjazd około 40-to dniowy w dwie osoby.
Jest tam namiot trzyosobowy, dwie maty samopompujące, śpiwory, ciepłe ciuchy, kuchenka gazowa z garami, buty, sprzęt do nurkowania (bez akwalungu  :deadbandit: ) aparat fotograficzny i 5l oleju i inne różne "niezbędne" klamoty.

(http://www.tdm.pl/media/files/4b213e735a18a89e26e9f156d26ea82f.JPG)

Oczywiście kufry mają pewne ograniczenia w tym względzie ;)

Generalnie zasada jest taka że pakujesz tyle ile się zmieści tego co ci się zdaje że jest najpotrzebniejsze a reszta musi zostać, niezależnie czy to miękki bagaż czy kufry :)
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Luty 15, 2013, 21:30:01
Widzisz coś przez ten tankbag? :deadeek:
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: CeloFan w Luty 15, 2013, 22:03:29
 :deadtop4:

Nie, jeżdżę "na czuja". Mam przecież GPS  :deadbandit:

Może nie widać dobrze proporcji na tamtym zdjęciu.

Tankbag w niczym nie przeszkadza, może prócz czynności na stacji benzynowej co kilkaset km. Przecież głowa odstaje dość wysoko żeby widzieć normalnie. Nie jestem małym Gollum`em, choć i ten nie miał by kłopotu  :deadgrin:

(http://1.bp.blogspot.com/_RJG8jKQeQIU/TS-hun7pLTI/AAAAAAAAA_g/qKmbyf43xAA/s1600/Gollum%2B-lord%2Bof%2Bthe%2Brings.jpg)
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: Batman w Luty 15, 2013, 22:28:39
Ja u siebie jak tak wyciągnę tankbag to nie widzę zegarów, w zasadzie tylko kawałek szyby i asfalt przed sobą :deadgrin: Żeby sprawdzić czy jadę zgodnie z przepisami muszę wstawać :deadlol:
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: tdm900 w Luty 08, 2015, 18:08:07
zastanawiający się nad wyborem jakiegoś modelu kuchenki turystycznej mogą przed zakupem przejrzeć sobie mój nowy artykuł z cyklu "Camping cooking" - kompleksowe porównanie różnych typów kuchenek, palników, podgrzewaczy, grzałek i czego tam jeszcze nie wynaleziono. Omówiłem chyba większośc tego, co jest dostępne na rynku.

test porównawczy różnych "urządzeń" do gotowania http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22:gotujemy-w-plenerze&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22:gotujemy-w-plenerze&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: AVE w Luty 08, 2015, 20:59:20
spirytusowa jest fajna :). "Poproszę dwa denaturaty i chleb" mina pana w sklepie w spożywczym - bezcenne.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: arcisz w Luty 09, 2015, 00:00:43
kompleksowe? a gdzie kuchenki tego typu
(https://static-snews.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2013/04/Primus-Eta-Spider-119.99-300x210.jpg)
(https://static-snews.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2013/04/Primus-Eta-Lite-99.99-173x300.jpg)

To jest wg mnie najlepsza opcja ale na razie tylko dywagacje teoretyczne..
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: moro w Luty 09, 2015, 07:47:22
Po opisie kuchenek benzynowych widać że test oparty jest na obiegowych opiniach a nie na własnych doświadczeniach.... ....szkoda :(
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: CeloFan w Luty 09, 2015, 08:25:29
Po opisie kuchenek benzynowych widać że test oparty jest na obiegowych opiniach a nie na własnych doświadczeniach.... ....szkoda :(

Słusznie. To pewne że są to może nie tyle obiegowe opinie ale suma wszystkich strachów z Internetu.
Dla kogoś kto już ma kuchenkę, artykuł przydatny tak samo jak opis nowych motocykli. Ale przecież jeśli ktoś nie ma a chciałby, to sporo propozycji ma w jednym miejscu.
Nie sposób zrobić rzetelny test wszystkich produktów osobiście. Trwało by to lata a po tych latach rynek zmieni się zupełnie.
Ja też wolę czytać praktyków ale dobrze że ci się chciało tdm900... Nie ma nic gorszego od zbyt łatwo rzucanych słów krytyki  :deadbeer:
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: tdm900 w Luty 09, 2015, 15:49:06
Po opisie kuchenek benzynowych widać że test oparty jest nie na własnych doświadczeniach.... ....

? ? ?...od 5 lat używam kuchenki benzynowej, tzw. breżniewki. Jest o tym wyraźna wzmianka w tekście. W relacji z podróży do Norwegii z 2011r powinny być nawet zdjęcia jak na niej gotujemy :) Korzystałem też z gazówki, 2 typów grzałek elektrycznych i podgrzewaczy.
Aczkolwiek macie rację w tym sensie, że wszystkich możliwych urządzeń jakie są na rynku nie da się przetestować, za dużo tego i bez przerwy wychodzą jakieś nowe modele. W miarę swoich skromnych możliwości będę go jednak aktualizować o nowe modele jakie wpadną w moje łapki.

Jeśli chodzi o kuchenkę gazową Eta Spider (zdjęcie powyżej) - nie wiem co masz na myśli, przecież to jest kuchenka gazowa na kartusze, więc ma te same cechy co inne gazówki. Dla ciebie gazowe z garnkiem i osłonką w komplecie to jest jakiś osobny typ ? Na marginesie - jak na gazówkę potwornie droga, w sklepach turystycznych od 550zł. Za to można kupić 6 innych, i to markowych.
Jeśli chodzi Ci o kupowany osobno zestaw rozbudowujący ten model z butelką na paliwo płynne (300zł, u nas w kraju prawie nikt tego nie oferuje), to analogiczną możliwość - tylko w drugą stronę - oferują kuchenki benzynowe składane z elementów. Taniej wychodzi (np. gazowo-benzynowy whisperlite universal kosztuje 250zł mniej), do tego mniejsze rozmiary oraz ciężar. Na motocyklu, z uwagi na zapas paliwa we własnym baku i jego dostępność na każdej stacji, moim zdaniem benzynowe są wygodniejsze od gazowych. Ewentualnie podgrzewacze - zajmują najmniej miejsca.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: moro w Luty 09, 2015, 18:41:27
Ok. Napisałeś że kuchenki benzynowe bez pompki trzeba najpierw podgrzać palnik a z pompką nie bo wytwarza się ciśnienie w zbiorniku. Na wyjazdach używałem różnych kuchenek benzynowych i niezależnie czy miały pomkę czy nie najpierw trzeba podgrzać palnik. W tych bez pompki trzeba nalać z czegoś benzyny a w tych z pompką wytwarza się ciśnienie w zbiorniku i po odkręceniu kranika palnik zostaje zalany bęnzyną. Dopiero po chwili rozgrzania palnika kuchenka zaczyna pracować jak paliwo zostanie odparowane i wtedy płomień staje się niebieski. Różnica między dobrą a tanią kuchenką benzynową jest taka że jedne trzeba rozpalać palnik przez 1-2 minuty zanim zacznie poprawnie pracować a np 15sekund dla kuchenki soto muka.
Tak zrozumiałem twój opis. Jeśli źle go odczytałem to przepraszam.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: tdm900 w Luty 09, 2015, 19:54:22
może ja coś dwuznacznie napisałem, zdarza się. Poprawiłem żeby nie było nie było wątpliwości co i jak. 

Mam jeszcze do Was pytanie czy ktoś zna jakąś grzałkę elektryczną nurkową 220v którą da się bezpiecznie wsadzić do środka termosu (max średnica ok. 4cm) ? Taką z długim elementem grzejnym, żeby sięgał choć do połowy termosa 1L. Szukam i szukam ale nic nie moge znaleźć.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: arcisz w Luty 10, 2015, 17:16:03
Jakiś miesiąc temu szukałem kuchenki na wyjazd który być może się uda lub nie. W każdym razie jeśli chodzi o te kuchenki /ta mniejsza to w sumie kubek Primus ETA Lite/ to wg mnie najrozsądniejsza opcja przy wyjeździe na kilka/naście dni.
To że mają osłonę plus dodatkowe użebrowanie może nie od razu robi z nich inny typ ale znacznie podnosi sprawność zestawu, starcza gazu na dłużej. Wg mnie warto o tym typie wspomnieć, w sumie nadal gazówka ale niby wydajniejsza.
Tyle teorii, oby praktyka to samo wykazała. Czasem pojawia się taniej.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: pawulon182 w Luty 11, 2015, 11:05:54
Może to głupie ale mnie się widzi tu grzałka akwarystyczna. Różne długości, moce, z/bez regulacją, 230v, szczelne i do wody +/-pitnej skoro rybkom odpowiada.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: ĸFiateĸ w Luty 11, 2015, 13:30:20
Hehe, akwatystyczna, dobre :) Nigdy bym na to nie wpadł.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: ikkyo w Luty 11, 2015, 15:18:53
Dwie żyletki i dwie zapałki
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: ĸFiateĸ w Luty 11, 2015, 15:26:21
Dwie żyletki i dwie zapałki
Termos metalowy...zabije go :)
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: ikkyo w Luty 11, 2015, 15:36:24
Nie zabije. Gotowałem tak wiadra wody na brzeszczotach oddzielonych patykami po lizakach i nikogo nie zabiło. Wystarczy zawiesić grzałkę na kablu, żeby nie dotykała ścianek. Czas gotowania wiadra wody-30sekund. Tylko muszą być grube bezpieczniki. Przy liczniku mamy gratisowy wentylator.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: Robi w Luty 11, 2015, 18:12:51
Ale najpierw sie dobrze ubezpieczyc.jaby  co druga polowa bedzie nas milo wspominac


Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: tdm900 w Luty 11, 2015, 20:47:23
w samoróbki nie ma się co bawić, parę razy w życiu mnie delikatnie kopnęło i raczej nie chciałbym tego powtarzać.

Może to głupie ale mnie się widzi tu grzałka akwarystyczna. Różne długości, moce, z/bez regulacją, 230v, szczelne i do wody +/-pitnej skoro rybkom odpowiada.
grzałka z termostatem grzeje wodę do 34stopni, bez termostatu - nie jestem pewien czy ktoś przewidział ją do takiego użytku, uszczelnienia i plastiki mogą nie wytrzymać temperatury wrzątku.

Ale ogólnie pomysł niezły, może do jakichś innych celów używa się zanurzalnych grzałek o niedużym rozmiarze z możliwością gotowania?
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: arcisz w Luty 11, 2015, 22:15:34
falstart
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: arcisz w Luty 11, 2015, 22:21:43
Mam jeszcze do Was pytanie czy ktoś zna jakąś grzałkę elektryczną nurkową 220v którą da się bezpiecznie wsadzić do środka termosu (max średnica ok. 4cm) ? Taką z długim elementem grzejnym, żeby sięgał choć do połowy termosa 1L. Szukam i szukam ale nic nie moge znaleźć.


nie wiem czy dobrze pokaże ale jest kilka takich:
to coś w rodzaju mikrofalowki, trochę obostrzeń typu nie wsadzać paluchów do gotowanej wody, wyłączyć 30 sek przed wyjęciem, nie włączać niezanurzonego w pełni elementu, nie topić całego w wodzie no i nie używać w metalowych garach...  :deadeek:
www.ebay.co.uk/itm/Portable-Travel-Hot-Water-Heater-Immersion-Electric-Element-Safe-Home-Reheater/191430307557 (http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-Travel-Hot-Water-Heater-Immersion-Electric-Element-Safe-Home-Reheater/191430307557)

następne to już raczej konwencjonalne:
długa, chyba aż za..
http://www.ebay.co.uk/itm/Water-Heater-Portable-Electric-Liquids-Immersion-Element-Boiler-Travel-220V-800W-/271742922740 (http://www.ebay.co.uk/itm/Water-Heater-Portable-Electric-Liquids-Immersion-Element-Boiler-Travel-220V-800W-/271742922740)

ta moze za krotka
www.ebay.co.uk/itm/220V-500W-Water-Heater-Element-Portable-Electric-Immersion-Liquids-Boiler-Home-/301182639581 (http://www.ebay.co.uk/itm/220V-500W-Water-Heater-Element-Portable-Electric-Immersion-Liquids-Boiler-Home-/301182639581)

ta prawie?
http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Water-Immersion-Heater-Mini-Boiler-Travel-Camping-Hot-Water-Coffee-500W-/151236044454 (http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Water-Immersion-Heater-Mini-Boiler-Travel-Camping-Hot-Water-Coffee-500W-/151236044454)

tej nikt zdrowy nie zajuma ;)
http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Heater-Element-Water-Drinks-Coffe-Tea-Soup-cup-mug-Immersion-500w-220v-/111594960401 (http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Heater-Element-Water-Drinks-Coffe-Tea-Soup-cup-mug-Immersion-500w-220v-/111594960401)

jeszcze
http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Mini-Water-Immersion-Heater-Camping-Hot-Water-Coffee-Tea-Travel-Kettles-/111588621715 (http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Mini-Water-Immersion-Heater-Camping-Hot-Water-Coffee-Tea-Travel-Kettles-/111588621715)

i moze jedna
http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Mini-Water-Immersion-Heater-Camping-Hot-Water-Coffee-Tea-Travel-Kettles-/111577457998 (http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Mini-Water-Immersion-Heater-Camping-Hot-Water-Coffee-Tea-Travel-Kettles-/111577457998)

a co mi tam, zapodam jeszcze jedną
www.ebay.co.uk/itm/Travel-Heater-Element-Mini-Boiler-Hot-Water-Coffee-Immersion-800W-220V-Adapter-/311015409064 (http://www.ebay.co.uk/itm/Travel-Heater-Element-Mini-Boiler-Hot-Water-Coffee-Immersion-800W-220V-Adapter-/311015409064)

o to chodzi? jeśli tak a miałbyś problem z zamówieniem to daj znać na pw a pomogę.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: skymax w Luty 12, 2015, 22:19:36
Po opisie kuchenek benzynowych widać że test oparty jest nie na własnych doświadczeniach.... ....

? ? ?...od 5 lat używam kuchenki benzynowej, tzw. breżniewki. Jest o tym wyraźna wzmianka w tekście. W relacji z podróży do Norwegii z 2011r powinny być nawet zdjęcia jak na niej gotujemy :) Korzystałem też z gazówki, 2 typów grzałek elektrycznych i podgrzewaczy.
Aczkolwiek macie rację w tym sensie, że wszystkich możliwych urządzeń jakie są na rynku nie da się przetestować, za dużo tego i bez przerwy wychodzą jakieś nowe modele. W miarę swoich skromnych możliwości będę go jednak aktualizować o nowe modele jakie wpadną w moje łapki.

Jeśli chodzi o kuchenkę gazową Eta Spider (zdjęcie powyżej) - nie wiem co masz na myśli, przecież to jest kuchenka gazowa na kartusze, więc ma te same cechy co inne gazówki. Dla ciebie gazowe z garnkiem i osłonką w komplecie to jest jakiś osobny typ ? Na marginesie - jak na gazówkę potwornie droga, w sklepach turystycznych od 550zł. Za to można kupić 6 innych, i to markowych.
Jeśli chodzi Ci o kupowany osobno zestaw rozbudowujący ten model z butelką na paliwo płynne (300zł, u nas w kraju prawie nikt tego nie oferuje), to analogiczną możliwość - tylko w drugą stronę - oferują kuchenki benzynowe składane z elementów. Taniej wychodzi (np. gazowo-benzynowy whisperlite universal kosztuje 250zł mniej), do tego mniejsze rozmiary oraz ciężar. Na motocyklu, z uwagi na zapas paliwa we własnym baku i jego dostępność na każdej stacji, moim zdaniem benzynowe są wygodniejsze od gazowych. Ewentualnie podgrzewacze - zajmują najmniej miejsca.

Popieram, również używam benzyniaka i twierdzę, że na moto jest najwygodniejsza. Paliwa jest pod dostatkiem i nie trzeba się martwić, że zabraknie. Spokojnie można ugotować jakieś jedzonko lub wodę na kawkę.
Benzyniaki są ok.
Tytuł: Odp: Wyprawy motocyklowe - opinie o sprzęcie , apteczka , śpiwór itp.
Wiadomość wysłana przez: tdm900 w Lipiec 30, 2015, 21:37:48
kontunuując cykl artykułów poświęcony przygotowywaniu żywności w plenerze i podczas wyjazdów motocyklowych napisałem niedawno 2 nowe artykuły na ten temat:

Camping cooking - naczynia, termosy, itp. http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=79:camping-cooking-naczynia-akcesoria-potrawy&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=79:camping-cooking-naczynia-akcesoria-potrawy&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)
poświęcony szeroko rozumianemu ekwipunkowi biwakowemu do gotowania innemu niż tylko kuchenka

oraz

Camping cooking - potrawy i napoje biwakowe http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80:camping-cooking-potrawy-biwakowe&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11 (http://www.globtroter.pila.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80:camping-cooking-potrawy-biwakowe&catid=3:sprzt-motocyklowy&Itemid=11)
dedykowany różnym rodzajom potraw jakie można szybko przygotować podczas motocyklowej wyprawy w plenerze

Mam nadzieję że uwagi tam zawarte przydadzą się komuś w trakcie kompletowania własnego ekwipunku i zaprowiantowywania jakiegoś wyjazdu. Pozdrawiam.