Autor Wątek: jedziemy do rosji - formalności  (Przeczytany 12258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jobravo

  • TDM User
  • Piastów
  • 20 km/h
  • *
  • Wiadomości: 33
jedziemy do rosji - formalności
« dnia: Czerwiec 10, 2016, 11:25:54 »
Cześć, nasze plany wyjazdowe do Rosji powoli stają sie rzeczywistością. Tutaj opisuje jak wygląda i ile kosztuje załatwianie formalności. Ogólnie wszystko jest całkiem nieźle opisane na stronie Wydziału Konsularnego Ambasady: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx

Natomiast jest kilka elementów na które warto zwrócić uwagę.

W praktyce aby uzyskać wizę trzeba zacząć myśleć o tym co najmniej kilka tygodni z wyprzedzeniem. Tak na luzie to dwa miesiące. Kolejność w naszym przypadku była taka:

- sprawdzamy terminy w paszportach, muszą mieć co najmniej +180 dni po dacie zakończenia terminu na wizie

- robimy zdjęcia - jest konkretna specyfikacja, w praktyce oznacza to zwykłe zdjęcie paszportowe

- wykupujemy voucher podróżny - nie zrozumiałe po co to jest ale trzeba. Na wniosku o wize należy podać nazwę firmy turystycznej, nr referencyjny i nr vouchera. Wszystko w 1 dzień roboczy można załatwić za pośrednictwem firmy, my skorzystaliśmy z wizaszybko.pl . Robimy przelew i odsyłają voucher na maila. Można poprosić o tłumaczenie adresu i nazwy jeśli ktoś słabszy jest z cyrylicy ;)

- wykupujemy ubezpieczenie podróżne, akurat w Warcie bo tam mamy OC na moto, minimalna kwota ubezpieczenia to 30.000 euro na osobę

- wypełniamy wniosek o wizę (po angielsku) na stronie i udajemy sie do konsulatu lub centrum wizowego. I tutaj uwaga - w centrum wizowym płaci sie za pośrednictwo. Składając dokumenty w bezpośrednio konsulacie tej opłaty nie ma - natomiast są długie terminy oczekiwania, chciałem umówić wizyte 06.06 to nabliższy termin był na 30.06. Troche za późno bo na wize czeka sie ok 2 tygodni a wyjazd z Polski planujemy 2.07.

- składając dokumenty w centrum wizowym 8.06 termin odbioru to 16.06

- po otrzymaniu wizy wykupujemy zieloną kartę - różne informacje można znaleźć o tym czy jest potrzebna wiec lepiej ze sobą mieć (po powrocie napiszę czy faktycznie sie przydała)

- po otrzymaniu wizy wykupujemy ubezpieczenie assistance - w Warcie nazywa sie Podróżnik na okres 2 tygodni. Głównym atutem jest holowanie

W sumie koszty całości na dwie osoby to:
1. zdjęcia 2x25
2. vouchery 2x99
3. ubezpieczenie podróżne 1x156 (na 10 dni)
4. koszty wizy (jednokrotna turystyczna) 2x152
5. koszty pośrednictwa (centrum wizowego) 2x123
6. zielona karta 20zl
7. assistance 60 zl

W sumie 1034 zł na dwie osoby. Z tego można było zaoszczędzić na kosztach pośrednictwa.
I jeszcze nawet nie ruszyliśmy z miejsca.. Mam nadzieje że St.Petersburg nam to wynagrodzi! :)

Ruszamy 02.07.2016 - Litwa, Łotwa, Estonia do St.Petersburga, relacja będzie do przeczytania na naszym blogu
 
http://motocyklemwedwoje.blogspot.com.

Trzymajcie kciuki bo nie wiem co tam sie bedzie działo.. różnie mówią  :police:

Offline rockride

  • TDM User
  • Nowa Ruda, byłe Wałbrzyskie
  • 250 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 619
  • Tyle dróg do przejechania a czasu tak niewiele,.:)
Odp: jedziemy do rosji - formalności
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2016, 11:32:12 »
Hej !

Dzięki za wskazówki - przydadzą mi się...

Pozdr.!
 :deadbeer:

Offline 83matys

  • TDM User
  • Łódź
  • 60 km/h
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: jedziemy do rosji - formalności
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2016, 11:39:18 »
Kurde, trzymam kciuki. Byłem teraz na Litwie i Łotwie motocyklem. Generalnie moim zdaniem dupy te wycieczki nie urywają. Drogi długie, prosto, monotonny krajobraz. No i generalnie drogo - szczególnie na Łotwie. Ale właśnie Rosja, Białoruś czy Ukraina to kierunki, które mi bardzo chodzą po głowie. Właśnie dlatego, że można tam nadal obejrzeć jednak trochę inny świat. Będę śledził blog. Polecam kapitalny kanał: https://www.youtube.com/watch?v=9cO_MrKYyGg Wczoraj go znalazłem. Mega przygody.
Budzi się we mnie zwierzę, ale niestety to chyba leniwiec...