Autor Wątek: Skandynawia 2012 by Arek  (Przeczytany 9424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Arek

  • Gość
Skandynawia 2012 by Arek
« dnia: Październik 14, 2012, 19:46:23 »
Polska – Szwecja – Finlandia – Norwegia - Dania – Niemcy (tranzyt) - Polska

Ilość km - 15 tyś

Ilość dni – 33 w tym 30 dni jazdy na moto oraz 3 dni bez moto

Ceny

Cena paliwa – Szwecja 14,50 SEK (7,21 zł); Finlandia 1,63 Euro (7,02 zł); Norwegia 13,93 NOK (7,93zł); Dania 12,05 DKK (6,98 zł)

Ceny noclegów na kempingach to w przeliczeniu na złotówki od 50 do 100 zł za namiot + moto

Ceny – browarów i innych płynów rozweselających przemilczę, brać ze sobą jak najwięcej się da ;)

Jedyne koszty serwisu to wymiana oleju i filtra, koszt materiałów to ok 400 zł za robociznę wikingi chcieli drugie tyle więc podziękowałem i wymieniłem sam na parkingu ;)

Co warto zobaczyć

Skandynawię należy zobaczyć całą, bo to zjawiskowa kraina, którą zamieszkują fantastyczni i otwarci ludzie.
Ja zdecydowałem się na kolejność jak w tytule i był to dobry pomysł. Po Szwecji i Finlandii, Norwegia była wisienką na torcie w odwrotnej kolejności myślę, że mogło by być nudno.

Muzeum lotnictwa w Linkoping (SE)

Savonlinna (FIN) miasteczko otoczone jeziorami po którym śmigają caferacery a na wodzie pływają parowce ehhh co za klimat a jak smakuje kawa ;)

Bezapelacyjnie trzeba zobaczyć Lofoty (N)

Fiordy same się nawiną ale Geirangerfjord z wodospadami Siedem Sióstr, i drogą przy której drabina troli to pikuś, podobały mi się najbardziej.

Klify kredowe na wyspie Mon (DK)

Ten kto nie spróbuje sauny nie był w Skandynawii ;)

Nie warto

Wjeżdżać do Kristiansund (N) – 2x opłata za tunel a miasto jak każde inne.

Płynąć promem Moskenes – Bodo (N), lepiej kupić paliwo i polatać po Lofotach, koszt ten sam.

Korzystać z usług Polferries, motocykliści są utykani jak śledzie na promie, pasy do mocowania nie działają bez młotka a rąk nie domyjecie przez tydzień od smarowideł którymi są uświnione, kompetencje obsługi przemilczę  :deadflop:

Co bym zabrał jadąc jeszcze raz ...

Zabrał bym turystyczną wizę rosyjską, aż się prosiło aby wykręcić na jeden dzień do Sankt-Peterburg-a. Oczywiście można taką wizę wyrobić w Finlandii, ale trwa to 4-5 dni a to jakieś 2 tyś km.

CDN ...

Foty z wyjazdu tu http://www.tdm.pl/index2.php/gallery/view/1696.html
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2012, 16:27:20 wysłana przez Arek »

Offline ilek

  • TDM User
  • Góra/Edmonton Kanada
  • 120 km/h
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Skandynawia 2012 by Arek
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2012, 16:58:03 »
WOW Arek :deadbeer: Też muszę zaliczyć Skandynawie...
Pozdrawiam

Ilek

Tel +48 692 344 889

Offline felix

  • TDM User
  • Kraków
  • 180 km/h
  • ****
  • Wiadomości: 258
Odp: Skandynawia 2012 by Arek
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 16, 2012, 17:42:38 »
nie moge takich rzeczy czytać......... :deadbeer: :deadbeer:.mamy z gregumem uklad "co 2 lata skandynawia"wieć wypada na przyszły rok........
ps. co do przyrody to pewnie podyskutujemy.....n ie raz ...........
ale co do tematu napraw to przebiłem opone........popros ilem faceta zeby mi ja naprawil bez sciagania koła.......a gość "a komu sie chce pieprzyc ze sciaganiem" .......za 50 pln pelna profeska to dobra cena jak na warunki norweskie  :deadlol: :deadlol: