Start
Forum
Artykuły
Galerie
Ogłoszenia
Download
Strona główna
Pomoc
Szukaj
Zaloguj się
Rejestracja
TDM ZONE
FORUM
Technika
Zawieszenie, koła, opony, hamulce
(Moderator:
Vivaldi
)regulacja zawieszenia???
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
« poprzedni
następny »
Strony:
[
1
]
Autor
Wątek: regulacja zawieszenia??? (Przeczytany 2047 razy)
phileepek
TDM User
Wrocław
20 km/h
Offline
Wiadomości: 17
TDM 850 4tx 1999 black-gray
regulacja zawieszenia???
«
:
Marzec 24, 2008, 21:52:56 »
czy ktoś z kolegow mogłby w sposób łatwy i przystępny wyjaśnić zasady regulacji tylnego amortyzatora.
o ile sprawa z regulacją pod siedzeniem wydaje się być prosta - hard - soft o tyle śruba z kliknięciami oraz specjalny klucz skręcający sprężynę tą wielką nakrętką hmmmm.... no właśnie ile kliknięć i w którą stronę itd.
z góry dziękuję
Zapisane
StES
TDM User
Warszawa
20 km/h
Offline
Wiadomości: 43
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #1 :
Marzec 25, 2008, 00:04:36 »
wszystko jest opisane w manualu.
sciagasz blokade
specjalny klucz powinien byc w zestawie narzedzi dolaczonych do moto (dobrze wiedziec :/ )
krecisz w lewo (rzut z gory) zeby zwiekszyc tlumienie/naciag sprezyny (dolna/gorna "nakretka"(jak to sie nazywa po polsku?)), w prawo... analogicznie
1 obrót to 1mm
min odleglosc miedzy gorna "nakretka" (spezystosc) a najnizszym elementem rownoleglym do niej (powyzej walka mocujacego) to 22mm, max 29mm, standart 24mm. nie przekraczac min/max!!
moment z jakim powinno dac sie obrocic - 70Nm
tłumienie - std - 10clicks out*, min 15 *, max 5*; *from fully turned in position (WTF???); nie przekrecac poza min/max.
zalecane ustawienia na tył:
solo - soft, 22-25,5mm , 8~15
z pasazerem - hard, 24-28, 7~10
z bagazami - s/h, 24-28, 6~10
z bagazami i pasazerem - h, 26-29, 5~8
z tesciowa - h, 29, 5
Zapisane
Wszystkim preclom życzę spokojnej starości
phileepek
TDM User
Wrocław
20 km/h
Offline
Wiadomości: 17
TDM 850 4tx 1999 black-gray
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #2 :
Marzec 25, 2008, 12:07:24 »
a czy mógłbyś przesłać mi zeskanowane strony z manuala dotyczące regulacji ?
Zapisane
superfastmario
TDM User
Dzierżońców
250 km/h
Offline
Wiadomości: 1479
XR600R motopompa
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #3 :
Marzec 25, 2008, 13:24:00 »
Wyslij mi na PR swoj email to Ci wysle serwisowke w pdf.
Lub zapodaj email w swoim profilu na forum.
yo
Zapisane
A brand new shiny pump
A technical machine
I worked until it was dark
Then I gave the pump a spark
Pump, pump the steel heart
Give it a jump, give it a start
ikkyo
TDM User
Piła
250 km/h
Offline
Wiadomości: 521
Nic się nie stało-na szczęście upadłem na głowę
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #4 :
Czerwiec 29, 2008, 16:44:29 »
A przód ktoś rozkminł?
Zapisane
Ci którzy na trasie jadą wolniej niż ja to cioty
Ci którzy jadą szybciej to skończeni idioci
Ryba
TDM User
Budzów Kolonia
180 km/h
Offline
Wiadomości: 452
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #5 :
Lipiec 28, 2008, 22:57:41 »
Witam wszystkich popylających na tdm.
Ufff, wczoraj zarejestrowałem swoją TDM-ę. Ale ja nie o tym. Panowie mam pytanie czy można obniżyć tylne zawieszenie w dół. Ponieważ mam 171 cm i w zasadzie w butach na moto jest ok ale zastanawiam sie czy jest to możliwe, bo parę centów w dół dałoby mi mega komfort . Jeden z kolegów co prawda pisał tu coś na temat zawieszenia ale nie wiem czy dotyczy to również obniżenia czy tylko tłumienia.
Pozdrawiam
Zapisane
UWAGA!!! Ryby to kumple, nie jedzenie!!!
sietmen75
TDM User
Wrocław
250 km/h
Offline
Wiadomości: 1143
4tx
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #6 :
Wrzesień 01, 2008, 21:22:50 »
Cytat: ryba Lipiec 28, 2008, 22:57:41
Witam wszystkich popylających na tdm.
Ufff, wczoraj zarejestrowałem swoją TDM-ę. Ale ja nie o tym. Panowie mam pytanie czy można obniżyć tylne zawieszenie w dół. Ponieważ mam 171 cm i w zasadzie w butach na moto jest ok ale zastanawiam sie czy jest to możliwe, bo parę centów w dół dałoby mi mega komfort . Jeden z kolegów co prawda pisał tu coś na temat zawieszenia ale nie wiem czy dotyczy to również obniżenia czy tylko tłumienia.
Pozdrawiam
na tyle raczej nic nie zrobisz (łatwo), mozna wypuscic lagi do 1 cm (ponoc zwrotnosc i poręcznosc tdm sie poprawia) troszke siedzonko sie obnizy ku dołowi, no i na kanapie podebrac dodatkowy 1-2 cm..
pozdro
Zapisane
ZALETA TEGO MOTORU JEST TO IŻ JEST NA TYLE CIEZKI IZ WCZASIE DOSC DYNAMICZNEJ JAZDY NIE PODNOSI PRZODU DO GÓRY
(cyt. ogłoszenie
motocykl)
elrond
TDM User
Kraków
120 km/h
Offline
Wiadomości: 242
4TX '99
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #7 :
Czerwiec 14, 2009, 20:53:00 »
A tak apropo's realnej możliwości regulacji tylnego zawieszenia.
Wczoraj pomyślałem, że sprubuję dociągnąć sprężynę bo jest ustawiona na standard.
Tak chodziłem przy tym i się przymierzałem ale jakoś nie widziałem szansy ruszenia tych pierścieni w amortyzatorze założonym w motocyklu - mało miejsca a i moment nie byle jaki potrzebny aby to skontrować (chyba z resztą obracanie pierścieniem regulacyjnym też lekko nie idzie).
Jak to wykonać?
Zapisane
AVE
TDM User
Biała k/Wielunia
250 km/h
Offline
Wiadomości: 541
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #8 :
Czerwiec 14, 2009, 21:55:53 »
klucz hakowy do tego służy, powinien być w zestawie narzędzi
Zapisane
elrond
TDM User
Kraków
120 km/h
Offline
Wiadomości: 242
4TX '99
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #9 :
Czerwiec 14, 2009, 22:12:33 »
Nie mam oryginalnego zestawu. Czy ten klucz ma jakiś udziwniony kształt?
Mam klucze hakowe pasujące pod te pierścienie ale nie bardzo idzie cokolwiek nimi tam obrócić (brak miejsca).
Zapisane
darqvader
Przyjaciele
Warszawa
60 km/h
Offline
Wiadomości: 60
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #10 :
Czerwiec 14, 2009, 22:28:20 »
rzeczywiście regulacja zawieszenia przysparza kłopoty. mi udawało się bez zdejmowania plastiku znajdującego się nad kołem, ale w serwisie yamahy gdy przy przeglądzie poprosiłem o regulację - zdjęli ten plastik. musisz próbować... a opór jest i to duuuuży
Zapisane
Mycha
TDM User
100lyca
250 km/h
Offline
Wiadomości: 622
Niedzielny kierowca
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #11 :
Październik 01, 2009, 15:04:57 »
Odświerzam wątek dla zapytania. Jaka jest praktyczna różnica i co w sumie daje zmiana ustawień tylnego zawieszenia.
Parę dni temu bawiłem się nastawem przedniego, ustawiłem śruby na pozycję 7 (prawie max wychylone do góry, więc chyba = miękkie amortyzatory, duże ugięcie, nurkowanie przodu). Potem ustawiłem te wewnętrzne śrubki (pod śrubokręt płaski) na 4 klik, czyli tłumienie też chyba największe? A więc chyba dobrze, bo chciałem żeby było miękko i żeby nierówności były dobrze wybierane przez przód.
Tyle zrozumiałem wg instrukcji angielskiej
.
Potem przysiadłem nad tyłem. Wg manuala angielskiego są 3 śruby do zabawy, ale właśnie - rozumiem sens tej największej pod siedzeniem, którą reguluje się specjalnym kluczem z zestawu motocykla. Niestety nijak nie udało się jej ruszyć. Z obawy przed uszkodzeniem plastiku za kołem nie napierałem na maxa, żeby klucz się nie ześlizgnął, tym bardziej, że jakbym nie napierał, śruba ani drgnie. Mam (chyba) ustawienia średnie czy standard (jakieś np. 5). Natomiast nie mam pojęcia co mi w praktyce podczas jazdy mają przydać ustawienia pozostałych dwóch śrub - tego pokrętła max pod podwoziem i tego przy zbiorniczku tylnej spręzyny.
W sumie bym to zostawił, ale zauważyłem, że podczas jazdy solo na poprzecznych hopkach w asfalcie albo innych uskokach, dziurach, motocykl zachowuje się nerwowo jakby zawieszenie było za twarde. Natomiast podczas jazdy z pasażerem dociążenie tyłu powoduje, że owe nierówności są ładniej wybierane i płynniej się na nich jedzie (mniej je czuć). Z pasażerką mało śmigam, więc lekka zmiana ustawień tyłu by się przydała. Może ktos ma pomysł, na ile klików ustawić te dwa pokrętła aby osiagnąć taki efekt jak opisałem?
Zapisane
sietmen75
TDM User
Wrocław
250 km/h
Offline
Wiadomości: 1143
4tx
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #12 :
Październik 01, 2009, 15:22:25 »
moze sie komuś przyda.. a moze wrecz przeciwnie
zbyt zamiesza
miłego.....
Taki motocykl od razu określano terenowym, a kierowca zmuszony był pamiętać o smarowaniu "maszynerii" poprawiającej komfort jazdy za pośrednictwem kilku kalamitek. W miarę upływu czasu, coraz to nowszych technologii, a przede wszystkim doskonalenia umiejętności jazdy rośnie nie tylko stopień zaawansowania konstrukcji, ale i wymagań stawianych elementom zawieszenia i jego regulacji. Ponieważ nie wszyscy wiedzą, jak zrobić to w sposób poprawiający parametry jazdy i zachowanie sprzętu na drodze, przytaczamy kilka uwag dotyczących regulacji przysłowiowej "zawiechy".
Przedni widelec współczesnego motocykla ma co najmniej trzy zakresy regulacji - ugięcie wstępne, odbicie oraz dobicie. Tylne amortyzatory olejowe wyparte zostały gazowo-olejowymi, które za pośrednictwem zaworków, niektórzy niepotrzebnie wypełniają dodatkowym powietrzem. - Takie zaworki lub śrubki - mówi Grzegorz Bilewicz szef serwisu GMK Extreme z Opola - służą, w motocyklu crossowym, do okresowego zmniejszania ciśnienia powietrza, które rośnie podczas pracy. Używa się ich także w czasie napraw regeneracyjnych (także w "tradycyjnej maszynie"). Przede wszystkim to specjalny gaz, a nie powietrze, służy w takim amortyzatorze do tego, żeby olej podczas pracy nie pienił się.
W przypadku tych elementów resorująco - tłumiących rozróżniamy również te same zakresy regulacji, które występują w przednim zawieszeniu. - Nie wszystkie motocykle dysponują jednak tak bogatymi możliwościami ustawień. Mimo, że ich fabryczne ustawienia są jak najbardziej prawidłowe, niektórzy kierowcy zmieniają je, aby dopasować zachowanie motocykla do własnych potrzeb. Pierwszym krokiem w regulacji na przykład przedniego widelca jest poziom i jakość oleju. Natomiast drugim, wymiana sprężyn na mniej lub bardziej progresywne - mówi Grzegorz Bilewicz.
Jeśli motocykl jest we właściwym stanie technicznym, to przede wszystkim należy ustalić, czy sprężyny mają odpowiednią twardość, dobraną do wagi użytkownika jednośladu. Zwykle, producenci zakładają że przeciętny kierowca waży od 70 do 90 kg. Pod takim jeźdźcem jednoślad pozostaje w prawidłowym "ugięciu" obniżając wysokość już po zdjęciu z centralnej stopki. Być może jest to pewien standard dla motocyklistów w Japonii, jednak te same motocykle w Europie lub Ameryce często okazują się po prostu za miękkie. Jeśli jest odwrotnie - motocykl w ogóle nie poddaje się pod ciężarem kierowcy, należy zmniejszyć napięcie wstępne sprężyn, aby obniżyć motocykl pod obciążeniem i zapewnić odpowiedni zapas skoku zawieszenia. Jest to bardzo ważne, ze względu na to, że motocykl musi mieć pewien margines na tzw. odbicie i dzięki temu ciągły, właściwy nacisk opon na nawierzchnię, na przykład podczas wyjścia z zakrętu.
Zaczynamy od ustawienia ugięcia wstępnego. Jest to skok zawieszenia pomiędzy górnym i dolnym ograniczeniem w momencie, kiedy motocyklista siedzi nieruchomo na motocyklu. Aby tego dokonać należy użyć odpowiednio - z przodu, specjalnego pokrętła (na śrubokręt) oraz przestawnego, wielostopniowego pierścienia (na specjalny klucz) z tyłu. Dla przykładu, jego wykręcanie w górnej części teleskopu powoduje zmianę tłumienia odbicia widelca w kierunku obniżenia motocykla. Ugięcie wstępne powinno wynosić około 25-30% całkowitego zakresu pracy zawieszenia. Całkowity skok zawieszenia jest zwykle podawany w instrukcji obsługi. Istotne jest także to, aby po naciśnięciu na zbiornik paliwa zarówno przód jak i tył motocykla poddawały się jednocześnie.
Po tym zabiegu można przejść do stopniowej regulacji tłumienia odbicia, zarówno z przodu jak i z tyłu. Tłumienie odbicia kontroluje prędkość wysuwania się zawieszenia - innymi słowy kontrolowane rozprężanie się amortyzatora po jego ugięciu. I tutaj uwaga dla tych, którzy w tej chwili rzucą się pędem do garażu - przed przystąpieniem do regulacji należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi własnego motocykla, szczególnie w materii rozróżnienia i zidentyfikowania poszczególnych elementów regulacyjnych. Dla przykładu w motocyklu Yamaha FZ1-S śruby prawego teleskopu w widelcu przednim służą do regulacji odbicia, natomiast w lewym, dla odmiany - do dobicia. Oprócz tego mamy wspomniane wcześniej śruby regulacyjne ugięcia wstępnego, umieszczone po obu stronach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do pełnej regulacji nie potrzeba??!! dwóch śrub (po jednej dla każdej goleni) w dolnej części motocykla, jak to jest przyjęte w wielu innych maszynach. Wraz ze wzrostem amplitudy ugięć wymagane jest spowolnienie wysuwania (silniejsze tłumienie) amortyzatora. Ugięcia o małej amplitudzie i dużej częstotliwości wymagają słabszego tłumienia. Dzięki temu zanikać powinno bujanie motocykla po odbiciu, a dodatkowo sprzęt powinien znacznie lepiej pochłaniać nierówności, bez odczuwalnych uderzeń i trzęsienia.
Tłumienie odbicia należy wzmacniać aż do momentu, w którym kontakt kół motocykla z jezdnią (podczas jazdy na przykład po nierównym łuku) pogorszy się. Widocznym objawem będzie wężykowanie lub nieznaczny uślizg kół. Wtedy należy nieco odpuścić. W tym parametrze istotne jest to, aby rozkład siły odbicia nie był równomierny, tzn. - naciskając na motocykl tuż za wlewem paliwa trzeba obserwować, czy tył wraca wyraźnie wolniej niż przód.
Ważnym elementem jest też regulacja zawieszenia pod kątem hamowania. Chodzi tu głównie o nurkowanie przedniego widelca i jego dobicia w czasie, gdy motocykl najeżdża na średniej wielkości nierówności poprzeczne. Zwiększenie tłumienia dobicia poprawia wyczucie kontroli nad pojazdem i zmniejsza możliwość dobicia zawieszenia, ale przesada w tej materii spowoduje ograniczenie zakresu działania amortyzatora - mówi Grzegorz Bilewicz. Nieprawidłowe tłumienie dobicia (również z tyłu) ma także inne, poważne konsekwencje. Prześwit motocykla oraz odległość podnóżków od podłoża (podczas jazdy w głębokim pochyleniu) będą się zmniejszać. Wszystko za sprawą działania siły odśrodkowej. Aby temu zapobiec, należy zwiększyć napięcie wstępne sprężyn w amortyzatorze z tyłu oraz teleskopach z przodu. Nadmierne napięcie będzie odczuwalne w zachowaniu motocykla i objawi się zbyt dużą sztywnością układu jezdnego. Wówczas znów należy nieco odpuścić.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zmian czy regulacji należy sprawdzić:
* Ciśnienie w oponach - niezgodne z zaleceniami producenta może powodować szereg dziwnych zachowań motocykla.
* Stan i jakość oleju w teleskopach przedniego widelca - stary olej lub jego niewłaściwa ilość znacznie pogarsza jakość pracy, oznaką tego jest ząbkowanie opony.
* Stan sprężyn w teleskopach przedniego widelca - wyeksploatowanie lub ich odwrotne zainstalowanie to dość powszechne zjawisko w motocyklach używanych.
* Ustawienie tylnego koła - nie dotyczy motocykli z jednostronnym wahaczem o ile łożyska są we właściwym stanie, a sprzęt jest prosty. Fabrycznych znaków na konwencjonalnym wahaczu nie należy traktować zbyt serio bo bywają niedokładne. Mogą powodować wężykowanie lub problemy z sterownością.
* Łożyska główki ramy - mają zasadnicze znaczenie jeżeli chodzi o prowadzenie motocykla. Przenoszą one wszystkie siły związane ze skręcaniem i hamowaniem. Z całą pewnością nie powinny stawiać one oporu przy skręcaniu, nie mówiąc o jakimkolwiek zacinaniu itp. Po podniesieniu motocykla tak, aby przednie koło znajdowało się w powietrzu należy parokrotnie skręcić kołem, najlepiej trzymając za lagi. Wyczucie stuków oznacza luz na łożysku; zbyt duży opór - za mocne dokręcenie, zacinanie - zużycie łożysk. Regulacje czy też wymiana łożysk powinny być wykonane w warsztacie dysponującym odpowiednimi narzędziami.
* Naciąg łańcucha napędowego - za mały luz może blokować pracę tylnego zawieszenia.
* Łożyska kół - zużyte mogą powodować wibracje lub wężykowanie.
Tłumienie odbicia
Zawieszenie tylne
Zbyt silne tłumienie odbicia może powodować:
* przeskakiwanie tylnego koła z wyboju na wybój, nie nadążanie za wgłębieniami w nawierzchni
* odbijanie się tylnego koła podczas hamowania
* przysiadanie tyłu podczas przyśpieszania, a tym samym podsterowność na wyjściach z zakrętów
* przegrzewanie amortyzatora; spadek sprawności w miarę jazdy.
Zbyt słabe tłumienie odbicia może powodować:
* zbyt szybkie wysuwanie się tylnego zawieszenia podczas hamowania, a w efekcie podskoczenie tyłu
* niestabilność przy " przekładaniu" motocykla z zakrętu w zakręt.
Zawieszenie przednie
Zbyt silne tłumienie odbicia może powodować:
* nadsterowność
* słabą przyczepność przedniej opony
* odczucie chowania się opony pod motocykl.
* Zbyt słabe tłumienie odbicia może powodować:
* podsterowność
* niestabilność przodu.
Tłumienie dobicia
Zawieszenie tylne
Zbyt silne tłumienie dobicia może powodować:
* uślizgi tylnego koła po dodaniu gazu w złożeniu
* słabe tłumienie nierówności.
Zbyt słabe tłumienie dobicia może powodować:
* kołysanie na boki po dodaniu gazu przy wychodzeniu z zakrętu
* " przysiadanie" tyłu przy ostrym otwarciu powodujące utratę przyczepności przodu.
Zawieszenie przednie
Zbyt silne tłumienie dobicia może powodować:
* zbyt małe "przysiadanie" przodu podczas ostrego hamowania
* słabe tłumienie nierówności.
Zbyt słabe tłumienie dobicia może powodować:
* głębokie nurkowanie przodu podczas hamowania.
Twardość sprężyny /lub progresywność
Zawieszenie tylne
Zbyt twarda sprężyna może powodować:
* łatwe "wchodzenie" w zakręty
* wrażenie "twardego tyłu"
* słabą przyczepność tylnej opony.
Zbyt miękka sprężyna może powodować:
* dobrą przyczepność podczas przyśpieszania
* podsterowność podczas wchodzeniu w zakręt
* zwiększa skok pracy tylnego zawieszenia utrudniając " przekładanie" motocykla pomiędzy szykanami
* wrażenie lekkiego przodu.
Zawieszenie przednie
Zbyt twarde sprężyny mogą powodować:
* pozytywne wrażenie podczas hamowania
* podsterowność w całym zakresie
* wrażenie "twardego przodu"
Zbyt miękkie sprężyny mogą powodować:
* łatwe wchodzenie w zakręty
* nadsterowność w całym zakresie
* wrażenie "chowania przodu pod motocykl"
* głębokie nurkowanie i dobijanie przodu.
Porad udzielił:
Grzegorz Bilewicz szef serwisu GMK Extreme z Opola
www.gmk-extreme.pl
tel. 0504 727 751
Zapisane
ZALETA TEGO MOTORU JEST TO IŻ JEST NA TYLE CIEZKI IZ WCZASIE DOSC DYNAMICZNEJ JAZDY NIE PODNOSI PRZODU DO GÓRY
(cyt. ogłoszenie
motocykl)
Mycha
TDM User
100lyca
250 km/h
Offline
Wiadomości: 622
Niedzielny kierowca
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #13 :
Październik 01, 2009, 23:13:23 »
Królu złoty
. O takie wyjaśnienie właśnie chodziło, konkretnie, obszernie i na temat.
Wielkie dzięki
.
Zapisane
Kamillo
TDM User
Warszawa
120 km/h
Offline
Wiadomości: 122
Odp: regulacja zawieszenia???
«
Odpowiedz #14 :
Grudzień 01, 2009, 09:59:23 »
gdyby ktoś chciał więcej informacji, to tu jest całkiem ciekawy poradnik:
http://www.moto-racing.co.uk/Guides/motorcycleSuspensionSetup.htm
Zapisane
Strony:
[
1
]
« poprzedni
następny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
FORUM
-----------------------------
=> Technika
===> Silnik i układ wydechowy
===> Zawieszenie, koła, opony, hamulce
===> Elektryka
===> Modyfikacje i patenty
===> Inne pierdoły
=> Wyjazdy
===> Humor
===> On da rołd
===> SWAMP THING
===> ZONOwicze na innych sprzętach
===> Ciuchy, gadżety i dodatki
===> Kącik życzeń
=> TDM ZONE International
Ładowanie...